Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

Başkan Bilgin, Muhtarlara Hizmetleri Anlattı

Başkan Bilgin, Muhtarlara Hizmetleri Anlattı
178 views
12 Şubat 2020 - 10:48

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin mahalle muhtarları ile istişare toplantısında bir araya geldi. Sıcak Çermik Sefa Otelde gerçekleştirilen toplantıya Başkan Bilgin’in yanı sıra başkan yardımcıları, Muhtarlar Derneği Başkanı Cemalettin Arslan ve mahalle muhtarları katıldı. Sivas’a yapılan ve yapılacak olan hizmetlerin istişare edildiği toplantıda mahallelerdeki sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. Mahallelerde yaşanan sıkıntıların çözümü noktasında fikir alışverişinde bulunulan programda, yapılması planlanan hizmetlerin seyrinin bu tür toplantılarda belirlenmesi gerektiği vurgulandı.
Selamlama konuşması yaparak sözlerine başlayan Muhtarlar Dernek Başkanı Cemalettin Arslan, “20 yıllık muhtarlık hayatımın en rahat dönemini geçiriyorum. 2019 yılı içerisinde yapılan hizmetleri gördük. Eksiklerimiz olabilir. Bu eksiklerimizin istişare ile giderileceğine inanıyorum” diye konuştu.
Arslan, ayrıca mahallelere yapılacak hizmetlerde ilgili mahalle muhtarının bilgilendirilmesi ve meclis toplantılarında da yine ilgili muhtarların çağrılması yönünde Başkan Bilgin’den talepte bulundu.
Vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için bu tür buluşmaların sık sık yapılması gerektiğini söyleyerek sözlerine başlayan Başkan Bilgin, “Toplantıyı yapmaktaki amacımız dertleşmek, hizmetlerimizi konuşmak, neler yapılabilirliğini ele almak. Biz seçim dönemi söz verdiğimiz yönetim anlayışını bire bir uyguluyoruz. Sivas 65 mahalle, her mahalle birbirinden kıymetli. Her mahallemizde yaşayan hemşerilerimizin kendini mutlu hissettiği bir hizmet ortaya koyacağız. Bunu yapmanın tek bir yolu var o da adaletten ayrılmamak. Bizim ağzımızdan çıkan her söz vakti geldiğinde yerine getirilecektir” ifadelerini kullandı.
“Ortak akıl ile, istişare ile yöneteceklerini söyleyen Bilgin, “Biz tüm belediye çalışanları ile birlikte bir amaç birliği, bir hedef birliği belirledik. Şunu kararlaştırdık. Hemşerilerimizin bizden taleplerine asla yok demeyeceğiz. Olabilirliğini tartışacağız. Eğer talep yapılabilecek bir iş ise çözülecek. Bu anlayışı zamanla daha iyi hale getireceğiz” dedi.
‘BELEDİYE MAKAM DEĞİL HİZMET ALANIDIR’
Başkan Bilgin; “Belediyeyi asla makam olarak görmüyoruz. Sadece bir hizmet aracı olarak görüyoruz. Altyapı noktasında, şehrin temizliği noktasında, park bahçe noktasında kurumsallaşmış bir yapımız var. Bunu daha ileriye taşıyacağız. Zaman içerisinde taş üstüne taş koyarak en güzelini yapacağız. Klasik belediyecilik yapmayacağız. Şehrin her sorunuyla ilgilenen bir belediyecilik anlayışı ortaya koyacağız” diye konuştu.
Şehrin ekonomik alanda nasıl büyüteceğimizi tartıştıklarını belirten Bilgin, “Tarım ve hayvancılığın önünü açabiliriz, mevcut organize sanayimiz var ve ikinci olarak Demirağ Organize Sanayimiz yapım aşamasında… Ayrıca kültür ve turizm… Bu noktada hızlı trenin Sivas’a geliyor olması çok büyük bir avantaj. Belediye ile doğrudan alakalı olmayan alanlarda da elimizi taşın altına koyduk. SİVTAŞ AŞ’yi kurduk. Derdimiz davamız Sivas’ın tarım hayvancılığı noktasında devlet güvencesi ile bu noktadaki yatırımları ve istihdama katkı sağlamak ve şehri bir bütün olarak değerlendirip bu alanda büyütebiliriz” diye konuştu.
‘YÜKSEK HIZLI TRENİN GELMESİ ŞEHİR İÇİN BÜYÜK AVANTAJ’
Yüksek hızlı trenin gelmesinin şehir için büyük avantaj olacağını ifade eden Bilgin, “Doğu ekspresinin gelip 6 saat durması bile esnafımızın yüzünü güldürmüş durumda. Gelen misafirlerin Sivas’a ekonomik yönden katkı sağlaması için şehir meydanında düzenlemeler yaptık. Meydandaki binalarımızın cephelerini tarihi dokuya uygun şekilde restore ettik. İnşallah önümüzdeki dönem de orduevi, jandarma binası, numune hastanesi yeri ve 27 Haziran parkından oluşan ikinci Millet Bahçesi, sanayi mektebi, eski meslek lisesine yapacağımız proje ile meydanı mevcut meydanın 4 katı büyüklüğünde ortaya çıkaracağız. İnsanlar sadece Sivas’ın tarihi meydanını görmek için bile yüksek hızlı trenle gelecek” ifadelerini kullandı. ‘SİVAS GÖÇ VEREN DEĞİL, GÖÇ ALAN BİR İL KONUMUNA GELECEK’
“Demirağ OSB ile ilgili altyapı çalışmaları devam ediyor” diyen Bilgin, “Sivas’ın teşvik noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu istedik, inşallah önümüzdeki süreçte bir heyetle gidip görüşeceğiz. Demirağ OSB’nin tamamlanarak oranın yük vagonu noktasında yani demir yolu noktasında tamamlanarak bir merkez oluşturulduğu taktirde inşallah yirmi, otuz bin kişinin istihdam oluşturacağı bir organize sanayi bölgesiyle birlikte Sivas göç veren değil, göç alan bir il konumuna gelecek” dedi.
‘ASLOLAN BU MİLLETİN ORTAK KARARIDIR’
Aslolan bu milletin ortak kararıdır, ortak menfaatidir diyerek sözlerine devam eden Başkan Bilgin, “Benden sonrada onlarca Belediye Başkanı gelip geçecek. Biz eser üreteceğiz. Sürekli gündemde olmak gibi bir derdimiz olmadı. Biz projelerimizi belli bir noktaya getirmeden ortaya atmayacağız. Projelerimizi de yine istişare ile hayata geçireceğiz. Eski sanayide yüzde yüz memnuniyeti sağlamak imkânsız zaten…. İnşallah bu yılın ilk çeyreğinde bu sorunu nasıl çözeceğimizle ilgili kamuoyuyla paylaşarak çözüleceğine inanıyoruz.” ifadesini kullandı.
SİVAS’TA HAL KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAĞIZ
Perakende sebze haliyle ilgili merak edilen konulara da açıklık getiren Başkan Bilgin, “Sivas’ın uzun yıllar konuştuğu bir proje vardı alan özel proje alanı olarak belirlenmişti. Yapılabilir bir proje değil, orada çok sayıda esnaf var, mülkiyet problemleri var, esnafın taşınması süreci var. Bu nedenle alanda çalışmalara başladık, halin etrafında kamulaştırma çalışmaları yapıyoruz. Yıkık dökük olan yerleri kamulaştırarak, görüntü kirliliğini ortadan kaldırıp halin üzerini kapatacağız. Cephe düzenlemesi ile Sivas’ta hal kültürünü yaşatacağız” diye konuştu. Güdük Minare’nin etrafında da kamulaştırma yapıldığını belirten Başkan Bilgin, “Taşhan’ın etrafını kamulaştırarak bu alanlarda meydanlar oluşturacağız” dedi.
Kale projesine de değinen Başkan Bilgin, “Kale projesi hayata geçtiği zaman sadece bu yıllara değil, Sivas’ımızın elli yılına, yüz yılına katkı sağlayacak bir alan olacak. Emek verenlerden, katkı sağlayanlardan, bu hale getirenlerden Allah razı olsun. 2020 sonu gibi ortaya çıkmaya başlayacak”” dedi.
Recep Tayyip Erdoğan Bulvarının ilk kısmının tamamlandığını belirten Başkan Bilgin, “Alanda bulunan mülkiyet sahipleri ile de görüştük. Muvafakat alarak alanın 2. kısmını da yapmayı hedefliyoruz. Kamulaştırma ile yola devam edersek alanda 30-40 milyon lira kamulaştırma maliyeti karşımıza çıkacak. Biz o alanda 18 uygulaması yapmadan, mülkiyet sahiplerinin de faydasına olan bir çalışma gerçekleştirmeyi hedefliyoruz”” dedi.
Kızılırmak projesine de değinen Başkan Bilgin, “Sivas’ın yeni vizyon projesi tek dönemde bitirmek mümkün değil. Biz bütün olarak projelendirip etap etap yapacağız. Bölgeye değer katabilecek bir proje olarak ortaya koyacağız” diye konuştu.
Gültepe ve Yumurtatepe Bölge Parklarının da ihale edileceğini belirten Başkan Bilgin, “Yumurtatepe’nin kurulacağı alana ikinci üniversite de gelecek. Bu bölgede de etüt çalışmaları devam ediyor” dedi.
’58 PROJE 5 YILLIK SÜREÇTE HAYATA GEÇECEK’
Başkan Bilgin, “Seçim döneminde açıkladığımız 58 proje vardı. Bunları 5 yıllık süreçte hayata geçireceğiz. Geçirdiğimiz 9 aylık süreçte hangi projeyi nereye hangi kaynakla yapacağız, bunu planladık. Biz belediye yönetimi olarak önümüzü görüyoruz. 2020’de neler yapacağız, 2021’de neler yapacağız, 2022’de ve 2023’te neler yapacağız planladık ve bu doğrultuda gidiyoruz. Kamu kaynağı kullanıyoruz. Devletimizin; milletimiz adına bize emanet ettiği parayı milletimize sunuyoruz. Hassasiyetimiz çalışmalarımızın rantabl olması. Yapacağımız proje yaptığımız yere katkı sağlamayacaksa veya oradaki insanları huzursuz edecekse biz bunu doğru bulmuyoruz. Bu nokta da çok düşünüyoruz, çok analiz ediyoruz, çok görüşüyoruz. Doğru bir proje ortaya çıktığı zamanda artık onun yapılması noktasında gerekli kararı veriyoruz” ifadesini kullandı. Seçim döneminde Ankara’nın gücünü Sivas’a getireceklerini vaat ettiklerini hatırlatan Başkan Bilgin, “Birçok projeyi böyle hayata geçiriyoruz. TCDD ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Üniversite Lojmanlarından Esenyurt’a giriş için üst geçit çalışması yapılıyor yaklaşık maliyeti 40 milyon lira TCDD yapıyor. Yine Yenişehir’i Gültepe’ye bağlayacak, bir yol açacağız. Orayı da Recep Tayyip Erdoğan Bulvarına bağlayacağız. Yani Kümbetten gelen birisi Meydana girmeden RTE Bulvarına girebilecek, Terminalin oradaki üst geçidi de TCDD’ye yaptırıyoruz, protokolünü imzaladık.Üçüncü olarak eski Hilton otelinin yanındaki üst geçidi protokol imzalayarak TCDD’ye yaptırıyoruz. Stadyum yanından Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarına bir yol açıyoruz. Oraya bir üst geçit yapılacak. Bunu da TCDD’ye yaptırıyoruz aynı zamanda yolu Buhara Caddesine bağlayacağız. Böylelikle üç yolu birbirine bağlayarak Stadyumun girişinde yaşanan sıkıntının önüne geçeceğiz.
‘JANDARMA BİNASI BELEDİYEYE TAHSİS EDİLECEK’
“Jandarma Lojmanlarının taşınması konusunda daha önce protokol imzalandığını belirten Bilgin, “Bu alan için ‘Belediye konut yapacak’ denmiş. Sonrasında anlaşmazlıklar olmuş. Biz İçişleri Bakanımızla görüşerek bu lojmanları belediyenin değil Toki’nin yapması konusunda anlaştık. Haziran gibi de lojmanları boşaltıp yıkacağız. Tarihi Jandarma Binasında restorasyon yapılıyor, görüşmeler neticesinde bu alanı Sivas Belediyesi Temsil Makamı olarak kullanmak üzere Sivas Belediyesi’ne alacağız” ifadesini kullandı. Konuşmanın ardından Başkan Bilgin ve muhtarlar hatıra fotoğrafı çektirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.