Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

Mesane Kanserine Dikkat!

Mesane Kanserine Dikkat!
Avatar
Ahmet Gökçe( sivashbr346@gmail.com )
46 views
05 Mayıs 2021 - 13:58


Sigara kullanımı, boya, metal,  petrol ve petrol ürünleri iş kollarında çalışıyor olmanın, radyasyona maruz kalmanın gelişiminde rol oynadığı mesane kanseri, insanların korkulu rüyası olmaya devam etmektedir.

Erkeklerde 3-4 kat daha fazla görülen mesane kanseriyle ilgili bilgiler veren Medicana Sivas Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yener Gültekin,  ülkemizde mesane kanserinin, erkeklerde en sık görülen kanserler içinde, dördüncü sırada yer aldığını vurguladı.

Sigara en büyük faktörlerden

Sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalmanın bilinen en önemli risk faktörü olduğunu belirten Dr. Gültekin; Sigara dumanında bulunan ve idrarla atılan bazı maddelerin bu riski arttırdığını, sanayinin bazı iş kollarında çalışanların da aynı maddelere maruz kaldıklarını iletti. Endüstriyel ortamlarda çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş güvenliği kurallarının dikkatle yerine getirilmesinin bu risk azaltılabileceğini söyleyen Gültekin “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigara kullanımı tüm mesane kanserlerinin yarısı ile ilişkilidir. “Dedi.

Tanı ve tedavisin geciktirildiği veya yapılmadığında öldürücü olabilen mesane kanserinin, en sık ve önemli belirtisinin aralıklı olarak idrardan ağrısız pıhtılı kan gelmesi olduğunu belirten Prof.Dr.Yener Gültekin, bazen kanamanın ancak mikroskopla inceleme ile görülebileceğini belirterek sigara kullanan veya riskli işkollarında çalışanların idrarlarında kanama varlığında  daha dikkatli olmalarını söyledi.

Tanı son derece önemli

Gültekin “Hastalığın görülme sıklığı yaşla birlikte artar, ülkemizde 50-69 yaş erkeklerde en sık görülen kanserler içinde dördüncü sırada yer alırken 70 yaş ve üzerinde üçüncü sıraya yükselmektedir. Mesane kanseri tanısında hastanın şikayetlerinin ayrıntılı sorgulanması, sigara kullanımının ve kimyasallara maruziyetinin bilinmesi önemlidir. Hastalığın görüntülenmesinde ultrasonografi,  bilgisayarlı tomografi, ve sistoskopi önemlidir. Sistoskopi, mesanenin bir alet yardımıyla doğrudan gözle görülmesini sağlayan yöntemdir. Hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılır tanı için parça almasını ve çoğu kez de kanserli dokunun tedavisi için kazınarak çıkarılmasını sağlar.” Dedi.

Tedavisi nedir

Mesane kanserlerini %75 i ilk tanı konulduğunda yüzeyseldir, yani kanser mesane adalesine yayılmamıştır. Bu evrede etkin tedavi ve yakın takiple kişi mesanesi ile yaşama şansına sahip olabilir. Mesane adalesi tutulmuş ancak başka organlara yayılmamışsa mesanenin cerrahi olarak çıkarılmasıyla gerekir.  Yayılma (metastaz) varsa kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışılır.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.