Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

Ortak Akılla Eğitim – Öğretim Çalıştayı Yapıldı

Ortak Akılla Eğitim – Öğretim Çalıştayı Yapıldı
170 views
07 Şubat 2020 - 14:03

İlimizde 26 Aralık 2018 tarihinde yapılan “Ortak Akılla Yarınlara Sivas Çalıştayı”nın ardından 26 Aralık 2019 tarihinde yapılan değerlendirme toplantısı sonrası başlatılan sektörel bazda ki çalıştaylara devam ediliyor. Bu kapsamda çalıştayların üçüncüsü olan, “Eğitim ve Öğretim Çalıştayı” düzenlendi.
Çalıştay açılış programı, Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’nın eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin sunumu ile başladı. Savaşçı, Sivas Valiliğince; “Ortak Akılla Yarınlara” sloganı ile düzenlenen “Sivas Çalıştayı”nın ardından geçen bir yıllık sürede eğitim alanında gerçekleştirilen proje ve çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.
Konuşmasına başlamadan önce Van da çığ altında kalarak vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyen Vali Salih Ayhan; Rabbim kazadan, beladan hepimizi muhafaza eylesin. İnşallah bunların üstesinden hep beraber geleceğiz. Birlik olacağız, beraber olacağız. Bunun ilacı çok çalışmak, birbirine sarılmak ve kenetlenmektir.” dedi.
HEYECANIMIZ VE SAMİMİYETİMİZDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ
Eğitim de yakalanan insicamın, birlik ve beraberliğin bozulmadan devam etmesi gerektiğini belirten Vali Ayhan, “Birçok alanda taviz verebiliriz, eksiğimiz olabilir ama eğitim de asla taviz vermememiz lazım. Bunun bir vebal işi olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu alandaki insicamımızın asla bozulmaması lazım. Yaptığımız çalışmaların, söylediğimiz sözlerin her biri çocuklarımız için. Hiçbir şekilde bir hesabımız yoktur. Bu konuda samimi, gayretli ve hesapsız bir şekilde yolumuza hep birlikte devam edeceğiz. İnsicamımızı, birlik ve beraberliğimizi asla bozmayacağız. Eğitim de Sivas’a kazandırılan fiziki yapıların, altyapıların meyvesini de en kısa sürede alacağız. İnşallah eğitim ile ilgili bu çalışmaları, bu birliktelik ve gayreti devam ettirdiğimiz sürece Darül Ulema, Darül Medrese ve İlimler Şehri Sivas hakikaten yeni dönemde de bunu anlamlandıracak. Eksiğimiz ve sıkıntılarımız olabilir ama bu manada heyecanımız ve samimiyetimizden asla taviz vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.
İLK ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM
115 bin öğrencinin eğitim aldığı Sivas’ta, 9500 öğretmen ve 661 eğitim kurumuyla omuz omuza hizmet verildiğini söyleyen Vali Salih Ayhan, “Milli Eğitim Bakanlığının 2023 vizyon belgesi doğrultusunda Sivas’a atandığımın ikinci günü ilk okul ziyaretini yaptık. Burada Eğitimin bizim ilk önceliğimiz olduğunun mesajını vererek, bu alana çok yoğunlaşacağımı, çok odaklanacağımı ifade etmek açısından Zübeyir Kemelek ortaokuluna ilk ziyaretimiz gerçekleştirdik.” ifade etti.
SÖZ VERDİĞİMİZ TÜM İŞLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Eski Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’ın döneminde 700 milyon TL’ye yakın bir yatırımın gerçekleştiğini belirten Vali Ayhan, “Bunu diğer illerle karşılaştırdığımız takdirde olağanüstü bir rakam. 2019 yılında da 250 milyon civarında kaynak geldi. Bu yıl bütçemizin sınırlı olmasına rağmen, okul inşaatlarımız, alt yapılarımız, atölyelerimiz, iç donatımlarımız, materyallerimiz her türlü ihtiyacımızı tamamlama noktasında irademiz vardı. Hiçbir sıkıntı yaşamadan söz verdiğimiz tüm işleri gerçekleştirdik. Bu kadar emek ve gayret var, bu kadar finans aktarımı ve güçlü de bir irade var.” dedi.
Vali Ayhan; “Sivas’ın eğitim vizyonunu belirlerken hem bakanlığın yayınlamış olduğu 2023 Vizyon belgesi hem de ilimizin ihtiyaçlarına yönelik tespitlerin yer aldığı 2018 yılı çalıştay raporu bizim kılavuzumuz oldu. Bunlar ışığında ilk yaptığımız 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketini kamuoyu ile paylaşmak oldu. Planlama iyi yapılınca ekip de sağlam olunca uygulamaları hayata geçirmek de kolay oluyor.” ifadelerine yer verdi.
Sivas’ın eğitimde fiziki yeterlilik anlamında çok ileri bir noktada olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Özellikle eğitim yatırımları anlamında Sivas’a altın bir çağ yaşatan Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler bu fiziki donanımın üzerine ruh katacağız, heyecan yaratacağız. Akademisyenlerden, öğretmenlerden resmi ve özel eğitim öğretim kurumları yöneticilerinden başlayarak veliler ve öğrenciler dâhil bu konuda söyleyecek sözü olan herkese gönüllerimiz ve kulaklarımız açıktır. Hep birlikte el ele vererek Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bugün söyleyeceğiniz her söz, bildireceğiniz her görüş bizim için değerli ve tümüyle ilgili geri dönüşleri de sizlerle paylaşacağız. Tekrar bu önemli çalıştaya katılarak bizlerle fikirlerini paylaşacak tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, çalıştayın ikinci oturumuna geçildi. Eğitim bölümlerinden oluşturulan çalışma masalarında katılımcılar; görüş, öneri ve taleplerini dile getirdi. Çalışma masalarında tartışılan ve gündeme gelen konular raporlaştırılırken, bu konularla ilgili hayata geçirilebilecek proje ve çalışmalar üzerinde planlama yapılacağı belirtildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.