Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

Sivas Tarımda İyi Noktaya Gelecek

Sivas Tarımda İyi Noktaya Gelecek
196 views
20 Şubat 2020 - 10:04

İlimiz genelinde hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadele programı kapsamında Şap ve LSD (Sığırların Nödüler Ekzantemi) aşılama kampanyası bugün itibariyle başladı.
Bu kapsamda Vali Salih Ayhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M. Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve SİVTAŞ Genel Müdürü Hakan Bozbıyık merkez Kabasakal köyünde Şahin Tarım Süt Sığırcılığı İşletmesi’ni ziyaret etti.
‘Modern Tarım ve Hayvancılık Üst Seviyede ve Gittikçe Artacak’
İşletmeyi gezerek tesis sahibi Adem Şahin’den bilgi alan Vali Ayhan, tesisin gurur verici olduğunu söyledi. Tarımda iyi bir noktaya gelindiğini ifade eden Ayhan “Türkiye’de 20 yıl öncesine gittiğimizde 50 haneli bir köyün yaptığı hayvancılığı tek başına yapmaktadır. Bu da tarımda iyi noktalara geldiğimizin göstergesi. İlimizde de bu manada çiftliklerimiz var ve sayısı da artmakta. İlimizde 700 bine yakın küçükbaş ve 400 bin civarında büyükbaş hayvanımız var ve bu sayıda gittikçe artmaktadır. Modern tarım teknolojilerinin, modern hayvancılıkla ilgili yapılan çalışmaları hem yerinde görmek hem de buna vurgu yapmak için buradayız.” şeklinde konuştu.
Tarım ve Orman Bakanlığı Şap Aşılama Programı kapsamında 2020 yılı İlkbahar Dönemi Şap ve LSD aşılama döneminin başladığını belirten ve hastalığın ‘İhbarı mecburi hastalıklar’ listesinde yer aldığını kaydeden Vali Ayhan, “Çiftçilerin muzdarip olduğu, verimi düşürdüğü ve ciddi kayıpların olduğu hastalıklara sebep olmaktadır. Hastalık sığırlarda verim kayıplarına, deride hasara, kısırlığa hatta ölümlere yol açıyor. Bu nedenle hayvan sahiplerinin işletmelerindeki hayvanları aşılatmaları zorunlu. Veterinerlerimiz hem hayvan hastalıklarının önüne geçmek hem de çiftçilerimizin duyarlılığını arttırmak için buradalar.” ifadelerini kullandı.
‘Sivas Tarımda Çok Çok İyi Noktaya Gelecek’
Bütün çiftçilerimizin bu konu da duyarlı olmaları gerektiğine değinen Vali Ayhan, “Ciddi bir mal kaybı ve verim düşüklüğü olmaması için bu konuda hassas olmaları lazım. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bu konuda gerekli bilgilendirmeyi ve desteklenmeyi yapmaktadır. Sivas tarımda çok çok iyi noktaya gelecek buna inanıyoruz. Emek veren herkese teşekkür eder çiftçilerimize bol kazançlar diliyorum” dedi.
Vali Salih Ayhan Özkanlar Un Fabrikası’nı Ziyaret Etti
Vali Salih Ayhan, daha sonra Sivas-Kayseri karayolunda bulunan Özkanlar Un Fabrikası’nı ziyaret etti. Fabrikanın üretim kapasitesi ve pazar alanları hakkında fabrika sahibi Mesut Özkan’dan bilgi alan Vali Ayhan, “Şehrimizin ekonomisine sağladıkları katkıdan dolayı firma yetkililerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.