Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

Türkiye Doğal Afetlere Karşı Daha Çok Tedbirli

Türkiye Doğal Afetlere Karşı Daha Çok Tedbirli
217 views
16 Şubat 2020 - 22:22

Vali Salih Ayhan, Sivas Valiliği tarafından 2019 yılında başlatılan “Biz Bize Buluşmaları” kapsamında; Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem sonrası Sivas’tan bölgeye giden arama-kurtarma, acil yardım ve diğer ekipler ile bir araya geldi. Sivas Valiliği ek hizmet binasında düzenlenen program, İl AFAD Müdürü Nazif Ekinci’nin moderatörlüğünde yapılarak; AFAD, Acil Sağlık, UMKE, İHH, Kızılay, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve diğer ekiplerin yaşadıkları izlenimler paylaşıldı.
Deprem sonrası zaman kaybetmeden bölgeye sevk edilen ekiplerin özverili çalışmalarının anlatıldığı programda, doğal afetlere karşı alınacak tedbirler ile sonrasında yaşanılan tecrübeler de paylaşılarak, tüm kurumların afetlere karşı daha koordineli olduğu vurgulandı.
Can Kaybının Az Olması Sevindirici
İl AFAD Müdürü Nazif Ekinci, ekiplerin deprem bölgesinde yaraları sarmak için canla başla çalıştıklarını ifade ederek, “Yaşadığımız tecrübeler dikkate alındığında Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6,8 şiddetindeki deprem, Türkiye’nin doğal afetlere karşı daha iyi mesafeler katettiğini de gösterdi. Bunun en güzel örneği mimari yapı, sağlam binaların inşa edilmiş olması ve can kaybının az olmasıdır.” dedi.
Afetlerde İlk 72 Saat Çok Önemli
Vali Salih Ayhan ise, afetlerde hem vatandaşa hem de en üst düzey yetkililere büyük görevler düştüğünü ifade ederek, “Başarı, ancak herkesin kendine düşen görevi ciddiyet ve bilgi ile yürütmesi halinde mümkün olacaktır. Afetlerden hemen sonraki ilk 72 saat çok önemlidir. Bu yüzden bu zaman diliminde bizlerde kontrollü şekilde Sivas’tan 20 kişilik AFAD ekibimiz 5 araçla birlikte, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimiz 31 personel 7 araçla birlikte, İlbank ekibimiz 8 personel ve 2 araçla birlikte, İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerimiz 33 personel ve 8 araçla birlikte, Kızılay ekibimiz 18 personel ve 2 araçla birlikte ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzden psikososyal destek ekibi 14 personeli bölgeye sevk etti. Ekiplerimiz, gayretli çalışmalarıyla depremzedelerimizin yükünü de acısını da hafifletmiştir.“ dedi.
Yaralar Hızla Sarıldı
İlgili bakanlıkların devletin tüm imkânlarını seferber ederek, halkın yaralarını hızla sardığına vurgu yapan Vali Ayhan, Elazığ ve Malatya’da yaşamını yitirenlere bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.
Programda, katılımcılar bölgede yapılan yardımlar, arama-kurtarma çalışmaları ve depremzedeler ile yaşadıkları duygusal anları anlattı. Devletin sıcak yüzünün her zaman vatandaşın yanında olduğunu ifade eden ekipler, “Bölgede depremzedelerin, devletine ve milletine olan minnettarlığını her fırsatta gördük, şahit olduk.” dedi.
Programın sonunda Vali Salih Ayhan; devletin gücüne, Türk milletinin hamiyetperver duruşuna Sivas’ı temsil ederek katkı sağlayan ekiplere teşekkür ederek, ekipleri başarı ve teşekkür belgeleri ile taltif etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.