Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

İl Hıfzıssıhha Kurulu Koronavirüs Salgını Tedbirlerini Görüşerek, Kararlar Alındı

İl Hıfzıssıhha Kurulu Koronavirüs Salgını Tedbirlerini Görüşerek, Kararlar Alındı
167 views
18 Mart 2020 - 14:14

Genişletilmiş İl Hıfzıssıhha Kurul Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Olağanüstü toplanan kurul, Dünya Sağlık Örgütü tarafından PANDEMİ (salgın) olarak da ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) nedeni ile ilgili Bakanlıklarımızın genelgeleri doğrultusunda ve ek olarak ilimizde uygulanacak tedbirler görüşülerek, kararlaştırdı.
Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, “Malum olduğu üzere, ilk olarak Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan Koronavirüs (Covid-19) küresel bir nitelik kazanmış ve vaka sayısı dünyanın birçok ülkesinde giderek artmaktadır. Türkiye’de ise ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde yaşandı. Bu kapsamda, devletimizin konuyu hassasiyetle takip ettiğini özellikle söylemek isterim. Vatandaşlarımızın da aynı şekilde durumu ciddiye almaları gerekiyor. Unutmayalım, basit önlemlerle bu salgının şehrimizin ve evimizin dışında tutmak mümkündür. Özellikle risk grubunda olan, yurt dışından gelenlerin 14 gün kuralına riayet etmesi şart. Kişisel temizliğe dikkat etmek, ellerimizi sık sık 20 saniye boyunca yıkamak, temastan kaçınmak ve herhangi bir belirtisi olduğu takdirde vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına acilen başvurması önem arz ediyor.” dedi.
Paniğe Kapılmadan, Resmi Makamların Açıklamaları Dikkate Alınmalı
Sağlık Bakanlığının, sahadaki birimleriyle bir ekip oluşturulduğunu ve mevcut hastane ile diğer birimlerin durumlarını gözden geçirerek, hazırlıklı hale getirildiğini söyleyen Vali Ayhan, “Olası bir vaka durumunda henüz hizmete başlamamış olan Numune Hastanesi bünyesindeki Geriatri Servisini (ÇAGEM) hazır hale getirdik. Umuma açık alanların, okulların kapatılarak yapılan ‘sosyal izole’ ile Türkiye’de ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirleri alınmaktadır. Vatandaşlarımızın rehavete ve paniğe kapılmadan, resmi açıklamaları dikkate alarak, tavsiye uygulamaları suretiyle bu süreci toplum olarak en az hasarla geride bırakacağız. İlimizde de gerekli hassasiyet, tüm kurumlarımızca gösterilerek titizlikle hareket edilmektedir. Alacağımız kararların uygulanması ve tedbirlere riayet edilmesi toplumsal bir görevimizdir.” dedi.
Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının şehrimize yayılmasını engellemek için alınması gereken tedbirleri görüşmek üzere; İl Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesi gereğince, Sivas Valisi Salih AYHAN başkanlığında 17.03.2020 tarihinde olağanüstü toplanarak aşağıdaki kararı almıştır.

 1. Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından; Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıkların yayınlamış olduğu talimat ve genelgelere titizlikle uyulacak, görev kapsamında gerekli tüm kontrol ve denetimler yapılacaktır.
 2. Kurumların web siteleri ile il genelinde belediyelere ait dijital ekran, CLP, bilbordlar gibi görsellerin yayınlanmasına olanak tanıyan her türlü ilan ve yayın sistemleri ile yerel basında; Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün salgından korunmaya yönelik yayın ve bilgilere istinaden, su ve sabun kullanımı, hijyen ve dezenfeksiyon konusunda duyarlılık oluşturulmasına yönelik broşür, afiş, bilgilendirme yapılacaktır.
 3. Sağlık Müdürlüğünce sağlık çalışanlarına, diğer kurumlarca da personeline yönelik koronavirüsle mücadele ve korunma eğitimleri verilecek, ayrıca Organize Sanayi Bölgesinde bulunan işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında tüm çalışanlarına eğitim verilecek, bu konuda Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü gerekli takip ve organizasyonu yürütecektir. Bunların dışında kalan tüm işletme ve esnaflar ile bünyelerinde çalışanların bilgilendirilmeleri yapılacak, bu amaçla gerektiğinde akredite edilmiş firmalardan eğitim ve dezenfeksiyon hizmeti alınabilecektir.
 4. Toplu yaşam şeklinde bulunan; 5. Piyade Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Ceza ve Tevkifevleri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı sevgi evleri-yurtlarda gerekli tedbirler alınacaktır.
 5. Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca, personeline yönelik koruyucu ekipman ve malzemeler (maske, eldiven vb.) kendi kurumlarınca temin edilecek, gerektiğinde kişisel koruyucu ekipman gibi ihtiyaç malzemelerinin kurumlar arasında paylaşımı yapılacaktır.
 6. Piyasanın gözetimi ve denetimi kapsamında; Ticaret İl Müdürlüğü, Belediye Zabıta Ekipleri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince fiyat kontrolleri yapılarak, genelge, karar, duyuru ve talimatlara aykırı hareket edenler hakkında gerekli idari para cezaları ve adli işlemlerin uygulanacaktır.
 7. 112 Acil Çağrı Merkezine gelen ve Koronavirüs taşıdığı şüphesi ile gelen veya yurt dışından geldiği belirtilen şahıslarla ilgili ihbarlar, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından değerlendirilecek ve Toplum Sağlığı Merkezinde görevli sağlık ekipleri şahısların sabit bulunduğu adrese yönlendireceklerdir. Sağlık görevlileri tarafından yerinde sağlık kontrolleri yapılan şahıslar 14 gün süre ile günlük olarak kontrol edilecek, izolasyon kuralları konusunda bilgilendirme ve eğitim verilecek, sağlık durumlarında Covid-19 şüphesi oluşturacak bulgulara rastlanılması halinde, ambulansla gerekli tedbirler alınarak, referans hastane olan Sivas Numune Hastanesi’ne ivedilikle sevkleri gerçekleştirilecektir. İhbarda belirtilen adrese giden sağlık personelinin ikaz ve uyarılarına riayet edilmemesi ve güçlük çıkarılması halinde, talep üzerine sorumluluk bölgesine göre ilgili kolluk ekibi derhal sevk edilecektir.
 8. Kurumların dezenfeksiyon işlemleri; envanterinde dezenfeksiyon cihazı bulunan kurumlar öncelikle kendi kurum binalarını dezenfekte edecek, ardından envanterinde anılan cihazlar bulunmayan kurumların bu yöndeki taleplerini, imkan ve bütçelerine istinaden karşılayacaktır.
 9. Tüm toplu taşıma (Şehir içi, Şehirlerarası, Servis Taşımacılığı gibi) araçlarının dezenfeksiyon takibi Belediyelerce yapılacaktır.
 10. Bakanlık emirleri gereğince, yurt dışında yaşayan/bulunan vatandaşlarımızdan; Nuri Demirağ Havalimanına havayoluyla gelişleri sağlananların kontrol altında tutulmaları amacıyla tahsis edilen, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Binali Yıldırım Yerleşkesindeki KYK yurduna transferleri için Nuri Demirağ Havalimanı’ndan kontrollü şekilde alınacaktır. Nuri Demirağ Havalimanı’ndan alınan vatandaşlarımızın barınmaları/iaşeleri ile kontrol süresinin sonunda talimat verilen yöntemle, ikametlerine gönderilmesine yönelik tüm tedbir ve planlamalar; DHMİ Sivas Nuri Demirağ Havalimanı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, AFAD İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Türk Kızılayı Sivas Şubesi ile gerektiğinde Vali Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan “Koronavirüs Koordinasyon Kurulu” nca talimat verilen diğer kurum ve kuruluşlarca sağlanacak olup, vatandaşlarımızın kontrol altında bulunduğu süreçte görev ve talimatlarda belirtilen hususları yerine getireceklerdir.
 11. İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih ve E.5361 sayılı yazılı talimatları gereğince ülke genelinde; “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak faaliyet yürüten vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı değerlendirilen; Tiyatro, Sinema, Gösteri Merkezi, Konser Salonu, Nişan/Düğün Salonu, Çalgılı/Müzikli Lokanta/Kafe, Gazino, Birahane, Taverna, Kahvehane, Kıraathane, Kafeterya, Kır Bahçesi, Nargile Salonu, Nargile Kafe, İnternet Salonu, İnternet Kafe, Her Türlü Oyun Salonları, Her Türlü Kapalı Çocuk Oyun Alanları (AVM ve Lokanta İçindekiler Dahil), Çay Bahçesi, Dernek Lokalleri, Lunapark, Yüzme Havuzu, Hamam, Sauna, Kaplıca, Masaj Salonu, SPA ve Spor Merkezlerinin faaliyetleri” 16.03.2020 günü saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelendiği duyurulmuştu. İlgi talimattan hareketle, iş yeri ruhsatında hangi sınıf ve türde faaliyet gösterdiğine bakılmaksızın, vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarından olan yemek gereksinimlerinin karşılanmasının sağlanması bakımından, lokanta ve restoranlar kapsam dışında tutulacak, bu yerler faaliyetlerini yürütürken müşteriler arasında en az 1’er metre olacak şekilde oturma düzeni oluşturacak, yemek ihtiyacının dışında kalan ve SOSYALLEŞME, EĞLENCE, VAKİT GEÇİRME, SPOR ALAN VE YERLERİ İÇİN TOPLU OLARAK BULUNULAN TÜM İŞLETMELERİN FAALİYETLERİ İKİNCİ BİR EMRE KADAR GEÇİCİ OLARAK DURDURULMUŞTUR. Faaliyeti durdurulan iş yerlerine PASTANE, ÇAY OCAĞI gibi hizmet veren yerler de dahil edilmiştir. Bu iş yerlerinde tezgahtan satış/paket servis dışında, masalara herhangi bir servis yapılması yasaklanmıştır.
 12. Yukarıda sözü edilen iş yerlerinin denetlenmesi sorumluluğu esasen Belediye Zabıta Müdürlüğünde olmakla birlikte, ilgili diğer kurumların tamamı görev alanına giren konularda, kurulun aldığı kararlara aykırılıkların tespitine ilişkin denetim/kontrol ile buna yönelik tutanak düzenlemek yetki ve sorumluluğuna sahiptir. Düzenlenen tutanaklardan adli işlemi gerektirenler, sorumluluk bölgesine göre ilgili kolluk birimi ve işyerine ruhsat veren kuruma, idari işlem gerektirenler ise işyerine ruhsat veren kuruma 24 saat içerisinde gönderilecektir.
 13. İlimiz mülki sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarımızdan; yurtdışından gelenler ile bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne suretle olursa olsun temas nedeniyle coronavirüs bulaşma/taşıma şüphesi altında olanlara, İl Sağlık Müdürlüğü/Kollukça, 14 gün süreyle ikametlerinden ayrılmamaları yönünde yazılı tebligat yapılacaktır. Bunlardan ikametlerinden ayrılmamaları yönündeki “1. ikaza” uymayanlara, İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarına riayet etmemekten idari para cezası (3.150,00 TL) uygulanacak, yapılacak “2. kontrolde” de ikametlerinde bulunmadıkları tespit edilenler ise Valilikçe belirlenen yerlerde en çok 14 gün süreyle gözlem altına alınarak, haklarında tekraren idari para cezası (3.150,00 TL) uygulanacak ve ayrıca TCK’nın 195. Maddesi uyarınca adli işlem yapılacaktır.
 14. İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun yukarıda aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere;
  a. Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince 3.150,00 TL
  b. Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince 392,00 TL
  c. Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı TCK 195. Maddesi gereğince “2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”
  hükümleri gereğince, sorumlular hakkında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER derhal uygulanacak, iş yerlerine Kapatma/Ruhsat İptali cezası verilecektir.
  Oy birliğiyle karar verilmiştir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.