Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

ORAN 2020 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

ORAN 2020 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
165 views
30 Ocak 2020 - 16:45

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2020 yılının ilk olağan yönetim kurulu toplantısı, Vali Salih Ayhan’ın yönetim kurulu başkanlığında, ORAN toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Kayseri Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Salih Ayhan’ın yanı sıra Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat TSO Başkanı Sinan Çelik ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.
Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, “Mesleki Eğitim Mali Destek Programı” na başvuruların 2 Aralık tarihinde sona erdiğini ve Kayseri’den 27, Sivas’tan 27 ve Yozgat’tan 18 olmak üzere toplam 72 başvuru alındığını anımsattı. Bu başvurular ile meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve mesleki çatı kuruluşlardan bütçesi 9 milyon TL olan program için toplam 39 milyon TL yatırım teklifi alındığını 2 ay içinde projelerin ön incelemesi ve değerlendirme aşamasının tamamlandığını söyledi.
Kangallar Çiple Takip Edilecek
ORAN tarafından desteklenen “Sivas Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Satış Merkezi” projesine 5,5 milyon TL destek verileceğini ve bu projenin sözleşmesinin geçtiğimiz haftalarda imzalandığını ifade eden Vali Ayhan “Sivas’ın marka değeri olan Kangal köpeğinin, üretim, eğitim ve satışının yapılacağı merkez, Sivas Merkez Çelebiler Köyü Meraküm mevkiinde yaklaşık 43 dönüm üzerinde yapılacaktır. Bu merkezin cazibe noktası olarak işlev görmesi, merkezi ziyaret amacıyla bölgeye gelecek olanların konaklama, yeme-içme ve alışveriş faaliyetleri dolayısıyla yerel ekonomi/mal ve hizmet talebinde artış meydana gelmesi ve aynı zamanda kangal koyununun tanınırlığının da artması hedeflenmektedir. Projenin bir diğer önemli amacı ise Kangal köpeğinin genlerinin ve saflığının muhafazasının sağlanacak olması olup çipli takip sistemi ile merkezden çıkan tüm Kangal Köpekleri izlenecek ve ülke dışına çıkarılmasının önüne geçilecektir. Bu projenin de Sivas ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.
SOGEP Projelerine 6,5 Milyon Destek
Sosyal Gelişim Programı (SOGEP) kapsamında 3 ilden 5 projenin kabul edildiğini ve 6,5 milyon lira destek verileceğini ifade eden Ayhan “Yozgat ilinden Çekerek Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından sunulan “Çekerek Kültür ve Spor Dünyası” isimli proje için 1,4 milyon TL, Boğazlıyan Belediyesi tarafından sunulan “Mutlu Kreş Mutlu Yarın” proje için de 1 milyon TL destek olunacaktır. Sivas ilinden Sivas İl Özel İdaresinin başvuru sahibi olduğu “Sivas Engelli Aktif Yaşam Merkezi Projesi” için 2.18 milyon TL destek olunacaktır. Kayseri Kansere Karşı Birlikte Derneği(KANKA) tarafından sunulan “Umudunu Kaybetme Hayata Tutun” projesi için 930 bin TL; Kayseri Birleşik Kafkasya Kültür Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneğinin projesi olan “Sarıoğlan ve Pınarbaşı İlçelerinde Kadın Üreticilerin Elinden Geleneksel Peynir Üretim Tesislerinin Kurulması” projesi için de 990 bin TL destek olunacaktır. Böylece toplam 5 proje için SOGEP kapsamında 6.5 milyon TL destek verilmiş olunacaktır. SOGEP kapsamındaki projelerin de en yakın zamanda imzaları atılacaktır.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.