Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

STSO Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

STSO Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
190 views
15 Şubat 2020 - 20:30

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Şubat ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantıda Ocak ayı faaliyetleri ve çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Son dönemlerde yaşanan hain saldırılarda şehitlerimiz oldu, Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımız oldu. Şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum, ülkemizin başı sağ olsun diyorum” dedi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik indirim protokollerinin imzalandığını ifade eden Eken, “Odamız bir kampanya başlattı, şirketler ile anlaşma yapıyoruz. Bu kampanyayı oteller ile başlattık. Odamızla anlaşma yapmak isteyen üyelerimiz için bu hafta duyuru yapılacaktır. Kimler üyelerimize indirim yapmak istiyorsa odamızda protokol imzalayacaklar. Biz bu protokolü tüm üyelerimize bildireceğiz. Bu vesile ile hem üyelerimize iş anlamında yardımcı olacağız hem de üyelerimize odamızla yaptığımız işbirliğini anlatarak kendilerine destek sağlamış olacaklar” diye konuştu.
Eken, İstanbul temaslarını da değerlendirerek şunları kaydetti; “Valimiz, belediye başkanımız, 2 rektörümüz, 2 OSB müdürümüz ile İstanbul gezisi yaptık. İstanbul gezisinde Sivas’ın özlediği tablo ortaya çıktı. Bir bütünlük bir beraberlik oldu. Her türlü dedikoduya rağmen her türlü karalamaya rağmen, her türlü karalamaya çalışılmasından şehirdeki bütünlük İstanbul’da kendisini gösterdi. Perşembe akşamından Pazar akşamına kadar valimiz, belediye başkanımız, rektörlerimiz ile iş adamlarımızın ayaklarına kadar gittiler. Gittik öncelikle size teşekkür ediyoruz dedik. Dedik ki biz sizi ziyarete geldik. İstanbul’da Sivaslı iş adamlarını ziyaret ederek şehrimize yatırım yaptığınız için teşekkür ediyoruz. Her gittiğimiz yerde bize 6. teşviği sordular. Çünkü yatırım yapmayı düşünen tüm iş adamları için teşvikler önemli. Sadece tekstil grubu valimize 10 bin kişilik yatırım yapma sözü verdi. 6. bölgeyi alın 10 bin kişilik istihdam sağlayacağız dediler. 35 bin tane işsizimiz var. 35 bin işsizin işe girmesi için yatırım lazım, yatırım için de yatırımcının gelmesi lazım. Onun için de 6. bölge kapsamlarına alınmamız lazım. Valimiz, belediye başkanımızın olduğu Sivas heyeti olarak teşvik konusunda Cumhurbaşkanımızdan randevu talep edildi. Müşteri hazır, yatırımcı hazır, yer hazır, altyapısı devam ediyor ama teşviki almamız lazım. Mart ayındaki ziyaretimizde Cumhurbaşkanımız bize bu müjdeyi vererek, daha fazla çaba göstererek el birliği ile, beraber, kol kola bu teşvikleri alacağımıza inanıyorum, yatırımcılarımızın bir bir Sivas’a gelerek bu vesileyle işsizlik sorununu çözeceğine inanıyorum.”
Deprem bölgesine yönelik STSO üyelerinin yardım yaptığına vurgu yapan Eken, “Malatya ve Elazığ’da meydana gelen deprem felaketinin ardından TOBB tarafından başlatılan ‘Kardeşlerimizin Yanındayız’ yardım kampanyasına Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası olarak üyelerimizden yardımları toplayarak deprem bölgesine gönderdik. Kampanyaya destek veren iş dünyamıza teşekkür ediyorum” dedi.
Vakıflar ve CÜ Vakfı kiracısı üyelerin yüzde 15-20 arasında kira zammına tepkili olduğunu belirten Eken, “Vakıflar ve Üniversite ticari anlamda bir gerileme maksat olabilir ama üyelerimizin kiracıların hakkını koruması lazım. Belediye zammı yüzde 5 yapıyor ama Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Üniversite Vakfı Yüzde 20 zam yapıyor. Esnafın zor durumda olduğu dönemde yüzde 20 zam nedir. Herkes elini vicdanına koysun, çalışmalarını ve raporlarını yaparken önce kiracıların hakkını savunsun. Kiracılarımız adına Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve Üniversite’ye sesleniyorum. Esnaflarımıza krizden yeni yeni çıkıyor. Kira artışı yaparken bunlar göz önüne alınsın” dedi.
OTOBÜS KAMPANYASI
Eken, STSO öncülüğünde başlatılan Sivasspor için otobüs kampanyasına değinerek meclis üyelerine kampanya hakkında bilgi verdi. Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Sivasspor bizim marka değerimiz, canımız ciğerimiz. Bu otobüs kampanyası Mecnun Başkanımız ve yönetim kurulunun talebi ile oluşmuştur. Valimiz, belediye başkanımız destek veriyor. Aslında onlar bana cesaret verdi. Sen bu işin önünü aç biz zaten destek olacağız, kimliğinde Sivas yazan herkes bu kampanyaya destek çıkar dediler. Bu talep oradan gelince, şehrin mülkü amiri ve belediye başkanı da bu konuya destek verince ben de odamın üyelerine, meclis üyelerine, Sivaslı sanayici ve iş adamlarına güvendiğim için, hiçbir zaman bizi yarı yolda bırakmayacakları için bu kampanyayı başlatacağız dedim. Basın toplantısı yaptık. Basın toplantısında Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde tüm şehrin için içine gireceği bir kampanya başlattık. 24 Şubat akşamı bu 3 kanalın ortak yayını ile bir canlı yayın yapacağız. Canlı yayında tüm Türkiye’deki Sivaslılara ulaşacağız. Canlı yayına katılmak isteyenleri telefonla yayına alacağız, konuklarımızı, vekillerimiz, valimizi alacağız. Bu otobüsün değeri 2 milyon 100 bin lira civarında. Herkes Yiğidoluğunu gösterecek. 6 Mart Cuma akşamı üniversitede düzenlenecek program ile kampanyamız sona erecektir.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.