Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

STSO, Mimar Ve Mühendislerin Sorunlarını Ele Alacak

STSO, Mimar Ve Mühendislerin Sorunlarını Ele Alacak
132 views
14 Şubat 2020 - 11:56

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, mimar ve mühendislerin yaşadığı sorunların ele alınacağı geniş katılımlı bir toplantı düzenleneceğini söyledi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte Mimar ve Mühendisler Grubu il temsilciliği ile Mimar Odasını ziyaret etti.
İlk olarak MMG İl temsilcisi Mustafa Yıldız ve yönetimini ziyaret eden Eken, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapılan sektör toplantısının önemine değinerek, “Biz, Sivas’ta gerçekten mimar ve mühendislerimizi çok önemsiyoruz. Siz de biliyorsunuz ki valimizin başkanlığında bir toplantı yaptık. Toplantının amacı da Sivas’ta iş yapan mühendis ve mimarlarımızın sıkıntıları. Gerçekten çok sıkıntılı bir dönemden geçiyorlar. Bu anlamda da biz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak mühendislerimizin yanındayız. En büyük sıkıntımız, Sivas’ta bu kadar kaliteli mimarlarımız, mühendislerimiz varken, dışarıya iş verilmesidir. Önce bizim Sivas’ta olanlarla yolumuza ilerlememiz lazım. Projeyi Sivas’takilerle takip etmemiz lazım, işi Sivas’takilerle takip etmemiz lazım. Yetersiz geliniyorsa eğer projede dışarıdan destek alınması lazım. Bütün kurumlarımıza da buradan bir mesaj vermiş olalım. Bütün ihalelerimizde öncelikle odalarımız işbirliği yapsınlar, ortak akıl yürütsünler. Biz de STSO olarak gerekirse işin içinde olalım. Kendi aramızda istişare yaptıktan sonra dışarıdan destek alınacaksa beraber almış olalım. Bu memlekete sahip çıkmamız lazım, önce kendi varlıklarımız, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Kendi değerlerimize sahip çıkamazsak, Sivas’a sahip çıkamayız. Bu vesile ile öncelikle MMG’nin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Mimarlar Odası ve MMG ile Mart ayında Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve kurum müdürlerinin katılacağı çalıştay düzenlemeyi planladıklarını ifade eden Eken, “Bunu valimiz ve belediye başkanımızla istişare edeceğiz. İnşallah mart ayında gerçekleşecek olan programda bütün mimar ve mühendis arkadaşlarımın sıkıntılarını tekrar masaya yatırıp çözüm bulacağız diyorum. Sizlere ve yönetim kurulundaki arkadaşlara başarılar diliyorum ve her zaman yanınızda olduğumuzu bir daha belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
Yıldız ise ziyaret nedeniyle Eken ve beraberindeki heyete teşekkür ederek, “Mimar ve mühendisler grubumuz 1996 yılında teşkilatlandırma çalışması içine girmiş bir derneğimizdir. 1 seneyi aşkın süredir biz teşkilat çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu bağlamda da inşallah hızlı bir şekilde gelişiyoruz. İlerleyen zamanlarda da ortak yapacağımız çalışmalarda inşallah Sivas’a değer olup üretmeye devam edeceğiz” dedi.
‘MİMAR VE MÜHENDİSLERİN SIKINTILARINI TESPİT EDECEĞİZ’
Daha sonra Mimarlar Odası Başkanı Akif Gencer ve yönetimini ziyaret eden Eken, “Mimarlar Odası seçimleri yeni yapıldı ve görevde olan Akif Gencer kardeşime ve yönetim kuruluna hayırlı olsun. Bu makamlar geçici ama görevde olduğu sürece hayırlı işler yapmak, başarılı işler yapmak mühim olandır. İnşallah sizlerin de bu işi yapacağınıza inancımız tamdır. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bütün STK’ların, bütün derneklerin yanında olduğumuz gibi Mimarlar Odamızın da yanındayız. İnşallah ilerleyen tarihlerde, Odamız öncülüğünde mart ayında Mimarlar Odası ve Mimar ve Mühendisler Grubu’nun katıldığı bir çalıştay yapmayı hedefliyoruz. Tamamen Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde, sizlerin katılımları ile tüm mühendis ve mimarlarımızı orada misafir edip, sayın valimiz , belediye başkanımız ve tüm kamu müdürlerinin de olduğu programda şehrin röntgenini çekip, mimarların ve mühendislerin tüm sıkıntılarını tespit edip üzerinde çalışacağız. Çünkü, bir plan ve projenin yapılmasında en büyük emeği olan projedir. Sivas’taki mimar ve mühendislerimizin Sivas sevdalısı olduğunu biliyorum ve buradan yine büyüklerimize kamu ve kuruluşlarımıza, iş yaptırırken proje yaptırırken öncelikle Sivas’taki mimar ve mühendisleri tercih etmelerini, bir konu hakkında da görüş alışverişi yapılırken birlik ve beraberlik içinde olmasını diliyorum. Valimiz ve belediye başkanımız bu konuya önem veriyorlar. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak işin içindeyiz. Birlik ve beraberlik içinde bu şehri hak ettiği yere götüreceğimize inanıyorum. Yeni yönetiminizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Mimar Odası Başkanı Akif Gencer ise “Mustafa Eken Başkanımıza ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Daha önce yapmış olduğumuz valilik, belediye ve tüm kuruluşlarla, mimarlık mesleği ile alakalı sorun ve sıkıntılarımızı dile getirdik. Bu konuda mimarlar olarak şehrimiz için mimarlık mesleğini ön planda tutarak, hep birlikte fikirlerimizi sunarak, daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için buradayız” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.