Sivas Haber 346 – Sivas Haberleri – Haberler – Son Dakika Sivas Haber

“Tedbiri Elden Bırakmıyoruz”

“Tedbiri Elden Bırakmıyoruz”
310 views
16 Mart 2020 - 13:46

İlimizde alınan koronavirüs tedbirleri Vali Salih Ayhan başkanlığında, ilgili tüm kurum yöneticilerinin katılımıyla ele alındı.
Vali Salih Ayhan, yaptığı açıklamada, koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirlerin Sivas’ta da üst seviyede olduğunu belirtti. Sivas’ta 10 gün önce bu konunun çok gündem olduğunu aktaran Vali Ayhan, hassasiyetli ve dikkatli bir şekilde tüm kurumların süreci yönettiğini dile getirdi.
Sivas’ta şuana kadar hiç bir vakaya, şüpheli bulguya rastlanılmadığını ve her türlü ihtimale karşı sürecin ciddiyetle takip edildiğini belirten Vali Salih Ayhan, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu’nun aldığı kararların 81 İlde titizlikle uygulandığını anımsattı. Kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesinin önemli olduğunu belirten Vali Ayhan, bu dönemde herkese ortak görevler düştüğünü söyledi.
Sivas’ın bundan sonraki süreçte ayrı bir sorumluluk üstlendiğini de belirten Vali Salih Ayhan, “Bakanlıklarımızın vermiş olduğu talimatlar var. Gerek UMRE yapmak üzere kutsal topraklarda olan gerekse de turistik amaçlı yurt dışına çıkan vatandaşlarımız, tedbir amacıyla 14 gün boyunca, kontrollü bir şekilde öğrenci yurtlarında misafir edilecektir. Dolayısıyla ilimizin de yurt kapasitesinin fiziki durumu, teknik alt yapısı şehirle olan bağlantısı dikkate alınarak, Sivas belirlenen 16 ilden birisi olmuştur. Gerek UMRE’den gerek yurt dışından gelen vatandaşlarımızı misafir edeceğiz.” dedi.
Vali Salih Ayhan, “İlk kafile bugün gelecekti, umreden gelen 178 kişi vardı. Hava muhalefeti nedeniyle Isparta iline nakledildi. Ama hazırlıklıyız, planlanan iller arasından birisiyiz. Bu minvalde yurt dışından gelen vatandaşlarımızı misafir edeceğiz. Bunlar hasta değil, tamamen tedbir amaçlı, gerekli sağlık tetkiklerinden ardından İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından kontrol edilerek evlerine gönderileceklerdir.” şeklinde konuştu.
Sahte Belgelere Dikkat
Vali Salih Ayhan, toplumu kaygılandırıcı ve infiale sürükleyecek paylaşımlardan uzak durulması gerektiğini ifade ederek, “Sahte belge üzerinden paylaşımlar tespit edildiği takdirde adli süreci başlatacağız. Yetkili organlar dışında paylaşılan hiçbir şeye itibar edilmemeli.” dedi.
Fırsatçılara Geçit Yok
Vali Salih Ayhan, koronavirüs nedeniyle bu süreci fırsata çevirmeye çalışan bazı kişilerin olduğunu dile getirerek, “Belediyemiz ve İl Tarım ve Oman Müdürlüğümüz denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Bu süreçten nemalanmaya çalışanlar olursa ve tespit edilirse cezası en ağır şekilde kesilecek” ifadelerini kullandı.
Fırınlar ve Lokantalar Hijyene Dikkat Etmeli
Vali Salih Ayhan, lokanta- restoran ve unlu gıda üretimi yapan firmalardan bu süreçte daha çok hassasiyet göstermelerini isteyerek, “Bu süreci hep beraber başarıyla tamamlayacağız.” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tek Hedefimiz Final Maçı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yiğidolar 3 Puanla Kapattı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kazanan Anadolu Olacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kene Can Aldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YKS Öncesi Son Prova
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tarihi Maça Bilet Desteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Herkes Gayret Göstermeli
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2021 Sivas Haber 346. Tüm Hakları Saklıdır.